Kui alguses võib teleri ruumi paigutamine kõlada väga lihtsa ülesandena, siis veidi süvenedes leiab ilmselt igaüks mitmeid erinevaid aspekte, millega tuleb arvestada. Lõppkokkuvõttes selgub, et teleri õige seina või nurga valimine polegi nii lihtne.
„Kuna inimeste teleri vaatamise harjumused on väga individuaalsed, siis võib ka teleri paigutus ruumis olla väga erinev. Suuremad telerisõbrad soovivad kogu toa fookuspunkti panna telerile ja selle järgi paika sättida kogu ülejäänud ruumi plaani, mõni soovib vältida kinnise teleka tekitatava musta augu efekti seinal, mõni tahaks igapäevaselt teleka üldse peitu jätta,“ kirjeldab Merlin Miido.
„Enamus inimesi saab paigutamisega siiski hästi hakkama, kuid teadliku planeerimise juures võiks silmas pidada mõningaid tähelepanekud, enda igapäevaelu veidi mugavamaks teha ning ruumi visuaalset poolt toetada,“ lisab sisekujundaja.
Kontrolli elektripistikute asukohta
Tehnikaseadmed vajavad teadupärast voolu ning lisaks telerile soovivad seda veel digiboks, ruuter, ribakõlar, plaadimängija, mängukonsool ja veel mitmed lisaseadmed. Seetõttu tasub teler paigutada sinna, kus on vajalik vooluühendus tagatud.
„Visuaalselt nähtavad juhtmed rikuvad esteetiliselt puhast ja viimistletud pilti. Näiteks seinale kinnitatava teleri puhul peaks mõtlema juhtmete peitmise peale ning ideaalis need üldse seina tagant alla pistikusse tooma,“ selgitab Miido. „Teine variant on otsida kavalaid lahendusi – näiteks Samsungi seinale mõeldud elustiiliteler The Frame vajab ainult üht sisuliselt nähtamatut kaablit, mis jookseb telerist ühendusboksi, mille saab juba kappi või mujale ära peita ning mille külge ühenduvad kõik lisaseadmed. See lahendus võimaldab teleri paigaldada mitte ainult seinale, vaid ka näiteks toa keskele.“
Kontrolli oma istumiskõrgust
Miido sõnul on väga oluline paigutada teler õigele kõrgusele, mis peaks olema nii kapi peal asetsedes kui ka seinal olles istuva inimese silmade kõrgusel. Tihtilugu paigaldatakse seinale telereid ise püsti seistes ning pärast selgub, et see on vaatamiseks ebamugavalt kõrgel.
„Istuva vaataja silmade kõrgusel võiks olla teleri keskkoht, nii on seda kõige mugavam vaadata. Teleri ja diivani vahelist kaugust on kõige parem hinnata nii, et tuleb korrutada teleri diagonaali mõõt kolmega,“ ütleb Miido.
Vali telerist laiem telerikapp
Ükskõik, kas teler asetseb kapi peal või seinal, tihti on teleri all telerikapp, konsoollaud või mõni muu mööbliese. Kodus harmoonilise pildi loomiseks võiks alumine kapp ulatuda teleri kummastki servast vähemalt 10 cm üle.
„Selliselt tõmbab teler kenasti fookuspunkti enda peale ja proportsioonid ruumis mõjuvad paremini,“ õpetab Miido. „Väga väikeses korteris võib näiteks kitsa poolseina ääres olev teler omada kaaslaseks ka samas laiuses, kuid ainult teleri suurusest lähtuvalt võiks mööbel olla siiski laiem.“
Mängi dekoratsioonidega
Kui kodus on soov teler interjööri rohkem ära peita, soovitab Miido kasutada telerilaual erinevaid dekoratsioone nagu taimed, lõikelilled efektses vaasis, laualambid, küünlajalad, fotod või postrid.
„Samuti võib teleri ümber seinale koostada efektse galeriiseina, mis tähelepanu seadmelt vähemaks tõmbavad. Veel on kaval nipp telekas maskeerida millekski muuks – näiteks maaliks. Selleks otstarbeks on loodud lausa eraldi The Frame teler loodud,“ räägib Miido.
Nendele, kellele on teler igapäevane kaaslane, soovitab Miido siiski hoida sein teleri ümber pigem puhtana, kuna töötav teler on ise juba piisavalt kirju ning seal ümber olev tugev galeriisein võib mõjuda väsitavalt.
Arvesta akendega
See võib tunduda loomulik, et akna alla telerit ei asetata, aga arvestama peaks mitte ainult akna enda, vaid ka sealt langeva valgusega. Kuigi tänapäeva tehnoloogiad on nii head, et kvaliteetsed telerid on võimelised head pilti näitama ka eredas valguses, on teleriekraan ise siiski peegeldav ning seetõttu tasub välja valitud asukohta enne teleri lõplikku paiga monteerimist valguse osas katsetada.
Allikas: Hamburg ja Partnerid kommunikatsioonibüroo