Otsepildis reaalse keskkonna "peale" kuvatav arvuti poolt genereeritud virtuaalne objekt võimaldab tehnoloogiaekspert Jekaterina Mishina sõnul luua kasutajale virtuaalse ja reaalse keskkonna kombinatsiooni ning n-ö näha olukordi ja valikuid, mida hetkel tegelikkuses ei eksisteeri. “Liitreaalsus on teinud nii kasutusvõimaluste mitmekesisuse kui ka tehnilise kvaliteedi osas meeletu hüppe edasi - olgu selleks mõne eseme virtuaalne paigutamine tuppa enne selle soetamist või hoopis navigatsiooni kasutamine ja teeolude kuvamine eesootavate olude paremaks mõistmiseks. Nii on võimalik saada soovitud vastus selle kohta, mida reaalsuses pole veel olemas või veel näha,” kirjeldab Mishina.
Näita telefonile objekti ja saad selle kohta kohe kõik teada
Eksperdi sõnul liigub tehnoloogia üha enam selles suunas, et võimalikult väheste liigutustega oleks võimalik täita kasutaja eri soovid. “Näiteks kui seni oleme pidanud telefoni kaudu otsingu tegemiseks trükkima sisse võimalikult täpse otsingukäsu, siis nüüd saab juba päris palju teha ära ka fotopäringu või häälkäskluse abil. Liitreaalsus astub selle osas veelgi sammu edasi ja võimaldab kaamera otsepildi kaudu eseme põhjalikult ära kirjeldada,” märgib Mishina, tuues näiteks otsingurakenduse Petal Search viimased arengud, mida esitles tehnoloogiafirma Huawei tänavu rahvusvahelisel telekommunikatsioonimessil MWC Barcelona.
Olgu tegemist metsas kasvava seene tuvastamise või välismaa restoranis oleva menüü tõlkimisega reaalajas - täna suudab liitreaalsuse funktsioon tunda ära sadu tuhandeid objekte ning tõlkida keeli koheselt, kõigest kaameraga soovitud objektile osutades.
Iga päevaga üha “targemaks” arenev tehnoloogia
Põhjus, miks suudab telefoni kaamera üksnes objektile suunatuna anda selle kohta ülipõhjaliku ülevaate, seisneb Mishina sõnul asjaolus, et sellel on äärmiselt palju algandmeid. “Näiteks Petal Search otsingu puhul “õpib” rakendus pidevalt sadade miljonite andmekirjete põhjal mudeleid ja piltide abstraktseid omadusi. Selle tulemusel luuakse kümnetest miljarditest piltidest koosnev veebipõhine registriteek, tänu millele eksib liitreaalsuses kuvatav pilt tegelikkusest vaid üksikute sentimeetritega,” kirjeldab ta, tuues näiteks virtuaalselt tuppa paigutatud mööblit või tee peal asuvat objekti liikluses.
Soovitusi parima sõiduraja valikust jalgratta marsruutideni
Ühe olulise valdkonnana on just navigatsioon võitnud liitreaalsuse võimalustest. “Näiteks võimaldab liitreaalsus kuvada nüüd kaardirakendust kasutades eesolevat teed nii täpselt, et kuvatud on reaalajas ka kõik sõidurajad koos liiklustiheduse ning soovitustega, milline neist valida tasub,” kirjeldab tehnoloogiaekspert Mishina Huawei kaardirakenduse Petal Maps viimaste uuenduste näitel.
Samuti saavad liitreaalsusest kasu ka jalgratturid, kes leiavad samas kaardirakenduses nüüd liiklusoludele vastavaid sobivaid marsruute rattateekonnaks. “Tänu liitreaalsusele on kaardirakendus võimeline renderdama teid, hooneid, ilmaefekte ja öiseid stseene väga detailselt ning värvidega, mis vastavad reaalsusele. See taasloob digitaalsetel kaartidel elavalt reaalse maailma, aidates kasutajatel lihtsamini navigeerida,” kirjeldab Mishina.
“Selge on see, et liitreaalsuse võimalused pakuvad seniolematuid elamusi ja mugavust, aga ka aja ning raha kokkuhoidu. Samas on siin ka oluline panus jätkusuutlikumasse tulevikku, sest enne erinevate otsuste langetamist on võimalik valikud üsna tõetruult läbi mängida ning seeläbi vältida asjatuid praktilisi samme - olgu selleks soetamata jäänud või vale suurusega ostud või väiksem ja optimaalsem ajakulu,” leiab Jekaterina Mishina.
Allikas: Huawei Eesti