Risto Taliaru kinnitusel ei tasu telefoni rannas liiva peal hoida, sest väikesed osakesed võivad kahjustada nii telefoni kuularit, valjuhääldit kui ka nuppe. “Kui nupud hakkavad peale rannaskäiku krõbisema, siis peaks telefoni hooldusesse viima. Ilma lihtsa hoolduseta võib seadme nupupadi ära kuluda ja remondiarve tuleb pärast suurem,” ütles Taliaru.
Risto Taliaru sõnul on suurim telefonitapja niiskus. “Kui telefon kukub vette, siis tuleb seadme kasutamine koheselt lõpetada ja võimalusel eemaldada aku. Mida kiiremini telefon jõuab peale veekahjustuse saamist hooldusesse, seda suurem on elulootus. Telefoni sisu korrodeerub eriti kiiresti soolase vee mõjul,” lisas Taliaru.
“Inimesed ei võta suvist vihma tõsiselt, aga uued nutitelefonid on nii suured, et käsi ei varja seadet piiskade eest ja niiskus võib avadest sisse pugeda. Paljude telefonide akudel on niiskusindikaator. Kui seade enam ei tööta ning see hoolduses lahti võetakse, siis on kohe näha, et telefon on vett saanud ja garantii ei kehti,” hoiatas Taliaru.
Risto Taliaru sõnul on kolmas suvine oht telefonile ja tahvelarvutile kuumus. “Kui seade jätta näiteks auto katusele või kuuma liiva sisse, siis võib ekraan liimist lahti tulla,” rääkis Taliaru.
Mobiilieksperdi sõnul aitavad telefoni hoida kaitseümbris ja –kile. “Kellel läheb telefon tihedamini katki, see peaks ostma kas vee- või põrutuskindla telefoni. Niiskuskindlad telefonid vastavad IP 68 veekindluse standardile, mis tähendab, et seadmega võib kuni pooleteise meetri sügavusele vette minna ja näiteks filmida. Telefon kaotab veekindluse kui selle korpus on kahjustatud või mõni ava – näiteks laadimis- või mälukaardi pesa avatud.”
“Kõige julgem tunne on siis, kui telefonile on tellitud seadmekindlustus, mis aitab nii mehaaniliste kahjustuste kui varguse korral,” soovitas Taliaru.
Allikas: Tele2