Kolmandat aastat toimuva heategevusprojekti raames on erinevad väiketeatrid etendanud keskkonnateemalisi lavastusi juba pea 300 lasteaias kõikjal Eestis. Alanud hooajal külastab Eesti lasteaedu Miksteater lavastusega "Erakordne veepudel". Selle mängulise ja kaasahaarava lavastusega väikelastele pööratakse tähelepanu puhta looduse ja keskkonna olulisusele ning keskkonnasäästliku mõtte- ja eluviisi tähtsusele.
Etendus räägib loo sellest, kuidas köögikapis toimetav detektiivibüroo "Mesi ja Lusikas" asub otsima Proua Pärmi sõpra Veepudelit, kes on ekslikult prügikasti visatud. Taaskasutatavat veepudelit otsides satuvad kuulsad detektiivid aga erinevatesse sekeldustesse, mis kõik illustreerivad keskkonnast hooliva käitumise tähtsust.
Esimest korda projekti ajaloos alustati veebruaris täiendavalt kakskeelsete etendustega Ida-Virumaal ning jätkatakse vastavalt lasteaedade soovile.
"Mängime tänavu lavastust "Erakordne veepudel" kakskeelsetes lasteaedades üheaegselt eesti ning vene keeles. Taoline keelekümbluslik meetod toetab vene kodukeelega lastel lisaks keskkonnahoidlike väärtuste kujunemisele ka eesti keele õpet. Tegemist on olnud ka meie kui näitlejate jaoks huvitava väljakutsega, sest pakume kvaliteetset kultuurielamust läbi keskkonnaharidusliku keeleõppe," ütles Miksteatri juht Kristo Toots.
"Nii lavastus "Erakordne veepudel" kui ka kogu heategevusprojekt "Teater lasteaeda" on loodud ja algatatud ainult lapsi ja nende silmaringi avardamist, keskkonnasõbralikkust kasvatades silmas pidades. Lisaks antud heategevusprojekti raames sõidab teater lausa lasteaedadesse kohale, mis omakorda annab võimaluse osaleda kõikidel lastel, kellel muidu on jäänud teatrikülastus võib-olla transpordi puudumise taha. Suur tänu Miksteatri trupile, kelle abil oleme praeguseks rääkinud 18 000 lapsele neile arusaadavas keeles ümbritsevast loodusest ja selle hoidmise tähtsusest. Kõik need lapsed teavad nüüd palju paremini, kuidas loodust hoida, miks on see äärmiselt oluline ning räägivad seda kindlasti nii oma eakaaslastele kui ka kodus vanematele. Nii oleme tegelikult saanud viia olulise sõnumi isegi kordades suurema hulga Eesti inimesteni. Lasteaedade õpetajate positiivne tagasiside, mille kohaselt on lavastus muutnud lapsi keskkonnateadlikke valikuid tegema, innustab meid veel rohkem sellesse projekti panustama, et lastel silmad säraksid ja keskkonnateadlikkuse sõnum läbi nende leviks," ütles Aitan Lapsi SA nõukogu liige Kaupo Karba. Tema sõnul jätkub projekt ka järgmisel aastal, mil etendused toimuvad 141 Tallinna lasteaias.
"Oleme selle projektiga näidatud, kuidas riik ja erasektor saavad tulemuslikult koostööd teha, kuidas viia kvaliteetset teatrit lasteaeda ning kuidas õpetada loominguliste meetoditega lastele hoolivust meid ümbritseva vastu. Vaatamata sellele, et projektis osalevad lavastused on hooaegade lõikes muutunud, ollakse eesmärgi täitmisele - tasuta etendused igasse lasteaeda - juba väga lähedal," ütles Kultuuriministeeriumi teatrinõunik Katre Väli.
Alanud hooaja 120 etendust mängitakse kolmes maakonnas: Harjumaal (31), Ida-Virumaal (49) ja Tartumaal (40). Projekti kutsus ellu heategevusfond Aitan Lapsi aastal 2016 ning seda rahastatakse pandipakendite automaatides tehtud annetusrahast koostöös Kultuuriministeeriumi ja Eesti Pandipakendiga.
Järgmisel aastal jõuavad harivad lasteetendused 141 Tallinna lasteaeda
Heategevusfond käivitas projekti "Aitan Lapsi" 2011. aastal koostöös Eesti Pandipakendi, Tomra Balticu ja teistega lastele kultuurielamuste pakkumiseks. Sellest ajast alates on inimesed teinud pandipakendi automaatide kaudu annetusi ligi 790 000 euro väärtuses ning teatri, muusika, kirjanduse ja kunsti elamusi on saanud nautida ligi 110 000 last. Lapsi saab aidata igaüks. Selleks piisab vaid pandipakendi tagastamisest taaraautomaati ning annetusnupu Aitan Lapsi vajutamisest. Annetada saab 333 taaraautomaadis üle Eesti. Suurematest jaekettidest on projektiga liitunud Prisma, Selver, Rimi, COOP Maksimarket ja Konsum, Stockmann, Kaubamaja, Grossi Toidukaubad ja Keila TÜ.
Allikas: Communiqué