Eesti Meremuuseumi direktori Urmas Dreseni sõnul annab „Võidujooks maailma lõppu” taaskord kohalikule publikule võimaluse näha maailmatasemel näitust, ilma, et selle nägemiseks peaks sõitma tuhandeid kilomeetreid. „Lõunapooluse vallutamise lugu on kindlasti üks kõige värvikamaid peatükke maadeavastuse ajaloos ning meil on hea meel tutvustada seda kaasahaaravat ja traagilist lugu Eesti publikule,” lausus Dresen.
Näitus kirjeldab põhjalikult esimeste inimeste jõudmist maailma kõige külmemasse paika – Lõunapoolusele. See on lugu eesmärkide saavutamise hinnast, teotahtest ja inimvõimete piiride ületamisest. Robert Falcon Scotti juhitud brittide meeskond ning norrakad, kelle eesotsas oli kogenud polaaruurija Roald Amundsen, jooksid võidu ihaldatud tiitlile – olla esimene inimene Lõunapoolusel. Seda, kuidas erinevad meeskonnad selleks valmistusid ning millised raskused neid ees ootasid, saab teada näitust külastades.
Lisaks traagilistele lugudele tutvustab väljapanek Antarktika imekaunist loodust ning kirjeldab sealset teadusele pühendatud tänapäeva. „Oleme eraldi loonud ka Eestit puudutava osa, kus põhjalikumalt kui kunagi varem kirjeldatakse meie endi inimeste tegemisi ja teadustööd Antarktisel,” lisas Dresen.
Oluline näitusega kaasnev uuendus puudutab ka piletite müüki: lisaks Meremuuseumi kassadele on näituse piletid müügil ka Piletilevis ning eelmüügist ostetud piletiga ei pea enam kohapeal kassajärjekorras seisma. Kõik sellised piletid kehtivad vabalt valitud kuupäeval kuni näituse lõpuni.
Näituse „Võidujooks maailma lõppu“ on korraldanud American Museum of Natural History (New York, USA), Musée des Confluences (Lyon Prantsusmaa) ja Royal British Columbia Museum (Victoria, Kanada). Eestit puudutava osa „Jäine teaduslabor“ on loonud Eesti Meremuuseum, kuraatorid Mihkel Karu ja Feliks Gornischeff.
Mõlemad väljapanekud on avatud kuni 3. aprillini 2016.
Allikas: Eesti Meremuuseum