Santa Maria turundusjuhi Kelli Maari sõnul on ka eestlased tasapisi hakanud harjuma tulisemate maitsete ning on julgemad kasutama tšillit toitude valmistamisel. “Tšillide kasutamine toitudes on võrreldes paari aasta taguse ajaga oluliselt kasvanud. Meie tootesortimendis on kõige populaarsemad tooted tšillipipar ja tšillihelbed, mis sobivad just esimesteks katsetamiseks kuna on pigem mahedad kui äkilised,” ütles Kelli Maar. “Loomulikult on meie tootevalikus olemas üht-teist, näiteks chipotle- ja jalapeno tšilli ka nendele tšillisõpradele, kes hindavad äkilisi ja teravaid maitseid,” lisas Maar.
Tšilli on tervisele igati kasulik, kuna sisaldab kapsaitsiini, mis kiirendab keha ainevahetust ning kalorite põletamist. Tšilli sisaldab ka antioksüdante ja flavonoide, mis tugevdavad immuunsussüsteemi.
Tšillis sisalduva kapsaitsiini hulga järgi on teadlased välja töötanud Scoville’i skaala, millega saab määrata viljade kangust. Kõige madalamal astmel seisab köögiviljana sagedasti kasutatav paprika, mille teravus on null Scoville’i ühikut (SHU). Maailma üks tulisemaid tšillisid on 'Carolina Reaper' – kasvutingimustest sõltuvalt kuni 2 200 000 Scoville’i ühikut. Pipragaasis, kus kasutatakse kontsentreeritud kapsaitsiini, on tugevus mitu korda kõrgem, olles 2- 5,3 miljonit SHU-d.
Nõuandeid värske tšilliga toidu valmistamiseks:
• Tšillit puhastades tasub kasutada ühekordseid kummikindaid.
• Kui soovid mahedamat tšillit, eemalda kaunast valged vaheseinad ning seemned.
• Kui soovid toidule suuremat teravust, siis lisa toidule ka tšilli vaheseinad ja seemned.
• Maitse ja kanguse võrdseks jaotamiseks haki kaun väga peeneks.
• Kuigi tšillil endal maitset ei ole, on ta ideaalne erinevate komponentide maitse esile tooja ning tugevdab kogu maitseelamust.
• Kui toit sai liiga terav, neutraliseeri seda laimi- või sidrunimahla, soola või suhkru lisamisega.
• Kui suus liialt kõrvetab, tasub tarbida piimatooteid (piima, hapukoort, jogurtit või jäätist) ja kiirkorras on abi ka tavalisest šokolaadikommist.
• Väldi pärast tšilliga toimetamist silmade hõõrumist – see kõrvetab hirmsasti kuid pole õnneks ohtlik.
Fotod: Magnus Heinmets
Allikas: Santa Maria