Nutitelefonid on võimsad seadmed, kus hoiame oma isiklikke andmeid ning pole kahtlust, et antud informatsioon on mõeldud üksnes meie silmadele. “Lihtsa telefoniluku kasutamine on muutunud juba üsna tavapäraseks. Inimesed hindavad aga järjest enam mugavust ning peaaegu kõik uuemad seadmed on sõrmejäljelugejaga, mis muudab telefoni kasutamise veelgi lihtsamaks,“ sõnas Tele2 Eesti klienditeenindusdirektor Sirli Seliov.
“Inimesed on järjest teadlikumad tarbijad ning kasutavad erinevaid telefoni lukustamise võimalusi, kuna teadupärast on nutitelefonis väga palju erinevaid kontosid, millesse juba vaikimisi sisse logitud. Valedesse kätesse sattudes võib sellest inimesele suur kahju tekkida,“ ütles Seliov.
Hiljuti esitles maailma suuruselt teine nutitelefonide tootja Huawei oma uut Mate seeriat, tutvustades uuenduslikke tehnoloogiaid, mis loodi just selleks, et hoida meie isiklikke andmeid nii turvalisena kui vaja. Sõrmejäljelugeja, mis Seliovi sõnul on kõige uuemate seadmete puhul üheks klientide poolt hinnatuimaks lukustamisviisiks, on Mate seeria puhul uuenduslik just seepärast, et sõrmejäljelugejad on liikunud ekraani sisse ja ei vaja eraldi nuppu, mis omakorda annab telefonile juurde ekraaniruumi.
Teerajajaks seejuures on Mate 20 Pro, mille sõrmejäljelugeja liikus ekraani alla ning mis suudab avada telefoni ka siis, kui ekraan on märg või rasvane. Ekraani alumisel poolel on kindlas kohas piirkond, kuhu tuleb sõrmega vajutada, seejärel kuvab telefon väikest ikooni, kuhu peab sõrmejälje lugemiseks vajutama.
Lisaks sõrmejäljelugejale on uuematel telefonidel ka näotuvastus, kuid kahemõõtmelisest näotuvastusest on Mate 20 Pro tänaseks sammuke edasi liikunud ja loonud 3D-näotuvastuse. See tähendab seda, et ruumilist näotuvastust ei sega näiteks müts, prillid või muud aksessuaarid ning telefon avaneb kiiremini kui sõrmejäljelugejaga.
Tele2 Eesti klienditeenindusdirektori hinnangul on turvalisus midagi, mis on juba vaikimisi eelduseks, kui uut seadet valitakse. “ Telefoni valides on klientide eelistused erinevad ning pigem valitakse see endale meelepäraste parameetrite järgi,“ nentis Seliov. Ta lisas, et mõnele on väga oluline kaamera – nii nende arv kui kvaliteet – ning fotode tulemus, teisele ekraani suurus ja mugavus. “Mõni valib operatsioonisüsteemi järgi ning teine jälle uute lahenduste ja võimaluste järgi, mis muudavad seadme mängulisemaks, turvalisemaks või lihtsalt kasutajamugavuselt sobivaks,“ selgitas Seliov.
Nutitelefonide ja andmete turvalisus sõltub kasutajatest, kuna ilma nende tegevuse ja teadlikkuseta ei funktsioneeri täielikult ka parim tehnoloogia, aga ka seadmete tootjatest ning nende teadus- ja arenduskeskuste uusimatest saavutustest. Ühelt poolt saavad kasutajad ise palju ära teha, hoides enda telefonil lukku peal ning teisalt olles hoolsad erinevates sotsiaalmeedia keskkondades.
Ülemaailmsed sotsiaalmeediahiiud püüavad platvormide kasutajatele õpetada, kuidas oma andmeid kaitsta ja turvalisena hoida: nii teavitatakse kasutajat kohe, kui tema kontole mõnest tundmatust seadmest sisse logitakse, takistades seeläbi kolmandate isikute ligipääsu isiklikele andmetele. Just kolmandate isikute ligipääsu takistamine seadmetele ja rakendustele on tootjate üks põhieesmärke, kes püüavad turvalisuse parandamiseks luua üha uuenduslikumaid tehnoloogiaid.
Allikas: Optimist Public