Valio Eesti tegevdirektori Maido Solovjovi sõnul on Võru Juust alati suutnud olla omast ajast mõned sammud ees ning see on aidanud üle elada ka kõige keerulisemad ajad.
"Juba tehase kavandamist vedanud inimesed julgustasid kõiki mõtlema suurelt ja ettenägelikult, mistõttu suhtuti plaani entusiastlikult ka Moskvas. Tehas liigitati eriti tähtsate objektide nimekirja, mis tähendas, et hankijad olid kohustatud Võru juustutehase ehituseks vajalikke seadmeid ja materjale eelisjärjekorras tarnima," rääkis Solovjov.
Valio Eesti juhi sõnul aitas nii taasiseseisvumisjärgse tehaseseisaku, 1998. aasta Vene kriisi kui ka mõned aastad tagasi Venemaa ekspordipiirangu üle elada just asjaolu, et tehas oli sedavõrd moodne ja hea võimekusega. "Alati on suudetud leida tootmises uus suund, mis avab uksed uutele investeeringutele, toob tehase raskustest välja ja aitab uuele kasvule," ütles ta.
Valio Eesti jagab juubeli puhul juustusõpradega põnevaid seiku tehase ajaloost ja fakte tänapäevast:
- Kuni 1984. aastani valmistati juuste 15-kilogrammiste keradena, mis tuli paigutada 30-kilogrammistesse vormidesse ning tõsta need käsitsi kõrgele pressidesse. Juustutootmise tipphooajal käisid tehasetöötajaid selles füüsiliselt raskes töös abistamas sõjaväelased.
- Paljud nõukogude ajal sündinud inimesed mäletavad, et vanasti olid juustu sees plastmassist numbrid, mis tähistasid juustupartiid. Kui 1984. aastal sai tehas esimese mehhaniseeritud ja automatiseeritud juustuliini, hakati partiinumbreid juustuplokkidele kandma templi abil. Tänu uutele liinidele jõudis turule ka armastatud Atleet juust.
- Nõukogude Liidu kokku kukkumise eel kahandas inflatsioon rubla väärtuse olematuks, mistõttu müüdi sageli kaupa bartertehingu korras: Venemaalt saadi juustu vastu nii botikuid, triikraudu, tolmuimejaid, televiisoreid, pesumasinaid, kui ka Togliatti tehase autosid.
- 1992. aastal sattus Võru juustutehas suurtesse majandusraskustesse ning lõpetas ligi pooleks aastaks oma tegevuse. Et katta suuri võlgu piimatootjate ja teiste partnerite ees, pakuti raha asemel tasuks juustu, mida ladudes suurtes virnades seisis. Paljud partnerid kasutasid seda võimalust meelsasti. Vaatamata kõigele likvideeris Valio lõpuks kõik võlad - viimane erastamiseelne arve tasuti partneritele 1996. aastal.
- Valio Forte Juust oli 2008. aasta Pekingi Olümpiamängude ametlik juust. Kuna Hiina enda piimatööstus on olematu, korraldasid hiinlased rahvusvahelise konkursi olümpiajuustu leidmiseks. Soome Valio saatis konkursile teiste juustude seas ka meie Forte juustu, mis osutuski sadade teiste juustude ees võitjaks.
- 2011. aastal võeti Võrus toodetav Lacey Swiss juust müügile USA populaarseimas kaubandusketis Walmart, mis tähendas ka seda, et Võru Juust läbis tavapärasest tootmis- ja hügieenikontrolli kõrval mõnevõrra põnevamate küsimustega Walmarti auditi. Nimelt pidi Võru meeskond andma aru selle kohta, kuidas maandatakse tehases terrorismiohtu.
- Kui Nõukogude perioodil oli Võru juustu peamine eksporditurg Venemaa ja teised liiduvabariigid ning Vabariigi alguses ka mõningad teised Lääne-Euroopa riigid, siis 2000. aasta algul toimunud tehase renoveerimise järel omandatud eurosertifikaat avas uksed Euroopa Liidu suurriikidesse. Täna müüakse Võru juustu 26 riigis kolmel kontinendil. Ootamatuid kohtumisi eestimaise Võru juustuga võib aset leida nii USA, Kanada, Malta, Itaalia, Prantsusmaa, Kreeka, Türgi, Iisraeli, Usbekistani ja isegi Lõuna-Aafrika Vabariigi kauplustes.
- Valio Eesti on Eesti suurim toorpiima kokkuostja, kelle päevasest 600-tonnisest piimavarust ligi pool kulub juustu valmistamisele Võru tehases. Võru Juustu tooteportfelli kuulub täna muljetavaldavad 272 toodet, millest suurima käibega on Valio ekspordi lipulaev Forte juust ja eestimaalaste suur lemmik Atleet juust.
- Võru juustutehase töötajad on läbi aegade silma paistnud oma püsivuse ja pühendumisega. Tänase tehase 179 töötajast on tervelt viiendik töötanud ettevõttes rohkem kui 30 aastat. Võru Juustu kõige staažikam meeskonnaliige on tehases töötanud juba üle 45 aasta.
Allikas: Valio, PR Strategies